Właściwości włosówWłaściwości włosów

Oprócz właściwej struktury włosa istnieje szereg cech, które wpływają na to, jak włosy się zachowują. Obejmują one elastyczność, sztywność, powierzchnię przekroju, kształt, gęstość i stopień zbierania ładunków elektrostatycznych. Wygląd naszych włosów każdego dnia zależy od tych czynników, jak również od odporności włosów na wodę i rozciąganie. Przyjrzyjmy się dwóm najistotniejszym cechom warunkującym właściwości włosów – tym, na które możemy wpływać poprzez właściwą pielęgnację włosów.
Elastyczność i rozciągliwość

Każdy chyba słyszał poradę, żeby postępować delikatnie szczególnie z mokrymi włosami. Jest ona słuszna. Mokre włosy wykazują większe tarcie przy czesaniu, niż włosy suche, i są bardziej narażone na naciąganie. Naciąganie włosów może z kolei powodować ich uszkodzenia. Włosy po zabiegach chemicznych są jeszcze bardziej narażone na naciąganie, ponieważ tracą ochronną warstwę F i są bardziej porowate. Włosy można rozciągnąć o 30% ich wyjściowej długości bez ryzyka uszkodzenia, ale przekroczenie tej granicznej wartości powoduje nieodwracalne zmiany. Przy rozciągnięciu o 80% włos pęka, należy więc zachować szczególną ostrożność, kiedy włosy są mokre! Pamiętaj o stosowaniu odżywki i używaj grzebienia o szeroko rozstawionych zębach.
Elektryzowanie i puszenie się włosów

Zazwyczaj włosy częściej elektryzują się zimą, kiedy są odwodnione. Uszkodzone włosy są jeszcze bardziej narażone na elektryzowanie w środku zimy, zwłaszcza podczas czesania. Najlepszym sposobem na zapobieganie temu zjawisku jest utrzymywanie włosów dobrze nawilżonych i odżywionych. Odżywki bez spłukiwania mogą uratować sytuację, podobnie jak szampony nawilżające i lakiery do włosów. Najważniejsze to ograniczyć czesanie i utrzymywać odpowiedni poziom nawilżenia włosów.